ضروری ترین لوازم سیم کشی ساختمان

فهرست

ضروری ترین لوازم سیم کشی ساختمان

فهرست

ضروری ترین لوازم سیم کشی ساختمان که باید بشناسید!

ضروری‌ ترین لوازم سیم‌ کشی ساختمان به شما در انجام این کار به‌ نحو احسن کمک می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از این ابزارآلات تمام مراحل کابل‌ کشی را با ایمنی کامل انجام دهید. شناخت این ابزار‌ها به خصوص برای فعالان حوزه برق اهمیت زیادی دارد.

شما باید انواع لوازم سیم‌کشی را به همراه انواع سیم‌ها مثل کابل قابل انعطاف، تخت و … بشناسید. با آگاهی درباره این ابزار‌ها و ویژگی‌های آنها می‌توانید حتی خود در برخی مواقع نسبت به رفع ایرادات به وجودآمده در برق ساختمان بدون نیاز به کمک‌گرفتن از نیروی متخصص اقدام کنید. البته برای انجام این کار باید نهایت دقت را داشته باشید، چون خطرات زیادی در پی دارد.

شما می‌توانید ضروری‌ ترین لوازم سیم‌ کشی ساختمان را از فروشگاه‌ های عرضه‌کننده لوازم الکتریکی مثل کابل سه رشته افشان تهیه کنید. این مراکز نه‌تنها انواع لوازم ضروری بلکه انواع سیم‌ها را در مدل‌های مختلفی عرضه می‌کنند تا نیازتان به‌صورت کامل برطرف شود.

معرفی ضروری ترین لوازم سیم کشی ساختمان

مهمترین لوازم سیم‌کشی ساختمان عبارت هستند از:

ضروری ترین لوازم سیم کشی ساختمان

 • متر

شما با استفاده از متر می‌توانید محل‌های اتصال، ارتفاع کلید، پریز و … را اندازه‌گیری کنید. البته این ابزار بیشتر برای برق کاران تازه وارد پیشنهاد می‌شود، چون افراد حرفه‌ای حتی به‌صورت چشمی نیز می‌توانند اندازه‌های لازم را بگیرند. البته که اشخاص حرفه‌ای برای اندازه‌گیری‌های دقیق به متر نیاز پیدا خواهند کرد. این ابزار قیمت زیادی ندارد، به‌همین دلیل آن را در لیست وسایل ارزان قیمت برق‌کشی ساختمان قرار می‌دهند.

 • مولتی متر

تکنسین‌های برق باید میزان ولتاژ جریان برق را با استفاده از ابزاری به نام مولتی‌تر اندازه‌گیری کنند. شما با استفاده از این ابزار می‌توانید منبع دقیق نوسانات در فیوز را تشخیص دهید. هر چند مولتی‌متر  قیمت زیادی ندارد، اما جزء ضروری‌ترین ابزاری است که حتی تکنسین‌های حرفه‌ای به‌صورت مداوم برای پروژه‌های مختلف از آنها استفاده می‌کنند.

 • سیم لخت کن

به‌منظور جدا‌کردن اصولی عایق از روی سیم‌ها ابزاری به نام سیم لخت کن وجود دارد. مثلاً فرض کنید قصد برداشتن عایق کابل تخت را دارید که برای این کار باید از سیم لخت کن استفاده کنید. در واقع زمانی که تکنسین‌ها قصد اتصال سیم‌ها به یکدیگر را داشته باشند، قسمت بدون عایق آنها را به یکدیگر متصل می‌کنند که برای انجام این کار استفاده از سیم لخت کن‌ها ضروری است.

 • چسب نواری برق

از چسب‌های نواری برای پوشاندن اتصالات سیم‌ها به یکدیگر استفاده می‌کنند. با این چسب‌ها می‌توانید سیم‌هایی جدید در روی دیوار، فلزات و کلید‌های برق وصل کنید.

 • دستگاه تشخیص ولتاژ غیرملموس

با استفاده از دستگاه تشخیص ولتاژ غیرملموس می‌توانید جریان و مدارات الکتریکی را در مسیر تشخیص دهید. این ابزار‌ها در ۲ نوع دستی و اتوماتیک در بازار وجود دارند که مدل‌های اتوماتیک به‌دلیل انجام برخی کار‌ها به‌صورت خودکار محبوبیت بیشتری دارد.

 • انبر دست

انبردست یکی از ضروری‌ترین لوازم فنی است که همه ما باید آن را در خانه یا محل کارمان داشته باشیم. برق‌کاران که به‌صورت مداوم با کار‌های فنی مواجه هستند نیز باید حتماً یک انبردست مناسب در جعبه ابزارشان داشته باشند. کار اصلی انبردست‌ها در قطع‌کردن سیم‌هاست که معمولاً از آنها برای بازکردن پیچ‌ها، اعمال فشار برروی یک ناحیه مشخص و … نیز استفاده می‌کنند.

انبردست‌ها در ۲ نوع یک طرفه و مورب تولید می‌شوند. مدل‌های یک طرفه ارگونومی بهتری دارند، بنابراین بهتر در دست جای می‌گیرند و در حین کار با آنها راحتتر هستند.

 • چراغ قوه

نداشتن نور کافی در محیط کار به خصوص برای بر‌قکاران بسیار خطرناک است. هرگونه بی‌دقتی در حین کار به‌دلیل عدم نور کافی می‌تواند خسارات مالی و حتی جانی زیادی در پی داشته باشد، بنابراین حتماً از چراغ‌قوه استفاده کنید. چراغ‌قوه‌ها در انواع مختلفی در بازار به فروش می‌رسند که شما باید یکی از آنها را متناسب با نوع فعالیتتان بخرید.

 • تراز

تراز‌ها ابزاری به‌منظور تشخیص موقعیت درست وسایل هستند. شما با استفاده از این ابزار می‌توانید از نصب درست کلید، پریز و مابقی تجهیزات ساختمانی مطمئن شوید. تراز‌ها اندازه‌گیری‌های دقیقی انجام می‌دهند، به‌همین دلیل در انجام درست کار‌ها به شما کمک خواهند کرد.

 • سیم چین

سیم چین‌ها ابزاری تخصصی به‌منظور بریدن سیم‌ها هستند. شما با استفاده از این ابزار می‌توانید اتصالات ضعیف را قطع کرده و به فرآیند بازگشت جریان قوی کمک کنید.

 • پیچ گوشتی

آیا قصد بازکردن پیچ‌های روی تجهیزات برقی را دارید؟ آیا می‌خواهید کلید و پریز‌ها را در موقعیت موردنظرتان نصب کنید؟ برای انجام این کار‌ها پیچ‌گوشتی لازم است. پیچ گوشتی‌ها در انواع مختلف مغناطیسی، گیره‌ای، پهن، چند لبه و … تولید می‌شوند که متناسب با نیازتان باید انواع آنها را بخرید. برخی پیچ گوشتی‌ها با چندین سری مختلف در بازار به فروش می‌رسند که پیشنهاد می‌دهیم به‌منظور انجام بهتر کار‌ها آنها را بخرید. شما می‌توانید در زمان لازم سری این ابزار را تغییر دهید.

 • لوله برق

لوله‌های برق را با نام کانال با خرطومی نیز می‌شناسند که در داخل دیوار‌ها، دال‌ها یا کف قرار می‌گیرند. این لوله‌ها از سیم‌های برق در برابر شرایط محیطی محافظت می‌کنند و جلوی هرگونه آسیب به آنها را خواهند گرفت. با استفاده از خرطومی‌ها عمر سیم‌ها به میزان قابل‌توجه‌ای افزایش پیدا می‌کند، بنابراین نیازی به ترمیم سیستم برق ساختمان در بازه‌های کوتاه مدت نخواهید داشت.

 • فنر سیم کشی

فنر‌های سیم‌کشی با جنس فولاد ساخته می‌شوند و حالتی انعطاف‌پذیر و نازک دارند. شما با استفاده از فنر‌ها می‌توانید کابل‌ ها را به راحتی از مجرا‌ها بدون هیچ مشکلی عبور دهید. امکان استفاده از این فنر‌ها برای پروژه‌های مختلف مسکونی، تجاری، روستایی و … نیز وجود دارد.

 • آچار

آچار‌ها یکی دیگر از لوازم موردنیاز برای سیم‌کشی ساختمان هستند که برای شکل‌دادن یا وصل‌کردن پیچ و مهره‌ها به کار می‌آیند. شما باید برای انواع پیچ و مهره‌ها آچار‌های مخصوصی داشته باشید تا در باز یا بسته‌کردنشان مشکلی برایتان به وجود نیاید.

آچار‌ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند که شامل مدل‌های قابل تنظیم و با انتهای باز هستند.

 • چکش

چکش‌ها ابزاری برای کوبیدن هستند و از آنها معمولاً برای فروکردن میخ به دیوار یا بیرون‌کشیدن آن استفاده می‌کنند. چکش‌ها به‌قدری اهمیت دارند که حتی افراد معمولی یکی از انواع آنها را در خانه‌شان برای انجام کار‌های مختلف تهیه کرده‌اند. در اغلب چکش‌ها ۲ سری مخصوص قرار دارد که یکی به‌منظور ضربه‌زدن و دیگری مخصوص بیرون‌کشیدن میخ طراحی شده است.

 • ابزار لحیم کاری

گاهی باید بخشی از سیم‌ها را به یک قطعه یا سیم‌هایی دیگر متصل کنید و این کار با چسب برق امکان‌پذیر نیست، در این زمان ابزار لحیم‌کاری به کارتان می‌آیند. شما در لحیم‌کاری باید دقتتان را افزایش دهید تا به‌صورت دقیق ۲ قطعه را به یکدیگر بچسبانید.

ضروری ترین لوازم سیم کشی ساختمان با کاربردهای متنوع

ضروری‌ترین لوازم سیم‌کشی ساختمان ابزاری مهم برای تمام برق‌کاران هستند که برخی از آنها را حتی در خانه می‌بینید. این ابزار‌ها به شما در سیم‌کشی راحتتر کمک می‌کنند. برخی از این لوازم تخصصی و برخی نیز کاربردی عمومی دارند. مثلاً خرطومی‌ها یا ابزار لحیم کاری جزء لوازم تخصصی به‌شمار می‌آیند، اما پیچ گوشتی‌ها، چکش، چراغ قوه، انبردست و … را می‌توان در دسته‌بندی ابزار‌های متوالی قرار داد.

فروشگاه کابل سازان در زمینه عرضه ضروری‌ترین لوازم سیم‌کشی ساختمان فعالیت دارد. شما می‌توانید تمام کابل‌های مورد نیاز و سایر لوازم ضروری‌تان را از این مرکز تهیه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌دهیم که با کارشناس‌های این مجموعه تماس بگیرید. کارشناس‌ها با تکیه بر دانش و مهارت خود کاربرد هر یک از ابزار‌ها را توضیح داده و شما را در خرید راهنمایی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *