اصول کابل کشی

فهرست

اصول کابل کشی

فهرست

مهم ترین نکات در اصول کابل کشی که باید بدانید!

کابل‌ها از مهمترین تجهیزات در سیستم‌های برقی هستند که باید به‌شیوه مناسبی در پروژه استفاده شوند. فرآیند کابل کشی تخصصی است و باید توسط نیروی حرفه‌ای انجام شود. در حین این فرآیند به نکته‌های مهمی توجه می‌شود که هر کدام از آنها عاملی برای کابل کشی صحیح هستند.

مهم نیست از چه کابلی استفاده می‌کنید؛ کابل قدرت با هادی مسی، سیم‌های آرموردار، تخت، ارت و …، به‌هر حال شما باید شیوه صحیح استفاده از آنها در پروژه‌ها را بدانید تا میزان خطرات جانی و مالی را به حداقل برسانید و بیشترین بهره‌وری را از سیم‌ها داشته باشید.

آیا می‌دانید که اصول کابل کشی چه هستند؟ آیا از شیوه استفاده مناسب از انواع کابل ارت و سایر سیم‌ها اطلاعات دارید؟ چطور باید آنها را در پروژه‌ها پیاده‌سازی کنیم؟ این‌ها سؤالات مهمی هستند که باید پاسخی مناسب برای آنها بیابید.

نکات مهم کابل کشی

کابل و کابل کشی چیست؟

کابل در واقع یک سیم تشکیل‌شده از چندین کابل در هم تنیده است که داخل پوششی مخصوص قرار گرفته‌اند. از این ابزار برای انتقال سیگنال‌های الکتریکی استفاده می‌شود. به فرآیند قراردادن سیم‌ها در یک محل خاص نیز کابل کشی می‌گویند. در حین انجام این فرآیند باید به نکته‌های مهمی توجه داشته باشید! مثلاً باید به قابل‌رؤیت یا غیرقابل‌رؤیت‌بودن کابل‌ها، میزان تاخوردگی، طول سیم‌ها و … توجه کنید.

سیم‌کشی به چند روش مختلف انجام می‌شود که عبارت هستند از:

 • استفاده از یدک‌کش‌ها
 • به‌صورت دستی
 • با استفاده از قرقره‌هایی که به موتور برقی وصل هستند
 • استفاده از شیارزن و کابل نشان به‌صورت همزمان
 • به کارگیری جرثیقل‌های دستی

کابل کشی به ۲ روش زمینی و صنعتی انجام می‌شود که توجه به‌برخی نکته‌ها در هر کدام از آنها بسیار مهم است.

بررسی اصول کابل کشی زمینی

زمانی که امکان استفاده از سیم‌کشی هوایی وجود نداشته باشد، این کار را به‌صورت زمینی انجام می‌دهند. معمولاً در مناطقی که جمعیت زیادی دارد، کارخانه‌ها و تلفن‌همراه از این روش استفاده می‌کنند؛ چون احتمال آسیب دیدن تجهیزات به‌دلیل ازدحام جمعیت در این مناطق زیاد است و تکنسین‌ها باید به‌دنبال راهی جهت جلوگیری از ضرر و زیان شوند.

مهمترین نکته‌هایی که در کابل کشی زمینی باید به آنها توجه کنید، عبارت هستند از:

 • جنس خاک

به جنس خاک در حین اجرای پروژه توجه داشته باشید. خاک‌های اسیدی یا قلیایی به هیچ عنوان برای انجام این کار مناسب نیستند، چون عمر سیم‌ها را کاهش می‌دهند. در واقع در این خاک‌ها مقادیر قابل‌توجه‌ای آهک و کلر وجود دارد که این ۲ ماده تأثیر نامطلوبی برروی تجهیزات برقی می‌گذارند.

خاک همچنین نباید مرطوب باشد، چون مشکلاتی مثل خوردگی و زنگ‌زدگی ایجاد می‌کند. در صورتی که به‌هر دلیلی تصمیم دارید از سیم‌ها در این خاک‌ها استفاده کنید، باید به‌سراغ محصولاتی کاملاً سازگار با خاک موردنظر بروید. همچنین باید از ابزاری با روکش‌های مقاوم استفاده کنید تا مطمئن شوید هیچ آسیبی به آن در طول مدت استفاده نمی‌رسد.

 • استفاده از سیم های روکش دار

تکنسین‌ها به‌منظور جلوگیری از خطرات و آسیب‌های احتمالی از کابل‌های روکش‌دار استفاده می‌کنند. هر چند قیمت این محصولات نسبت به مدل‌های بدون روکش بیشتر است، اما جلوی بسیاری از خطرات را می‌گیرند. روکش موجود در این ابزار جلوی خوردگی و زنگ‌زدگی را می‌گیرد و باعث افزایش عمر محصول در محیط‌های مرطوب می‌شود.

 • توجه به میزان فشار و پیچ خوردگی

در حین اجرای پروژه ها میزان فشاری که به سیم‌ها وارد می‌شود، توجه داشته باشید. شما باید از انواع کابل قابل انعطاف استفاده کنید که کشش بالایی دارند. هرگونه پیچ‌خوردگی و جمع‌شدن این محصول می‌تواند در آینده دردسر‌های زیادی برایتان به وجود بیاورد، بنابراین باید از محصولات مقاوم استفاده کنید تا میزان بروز چنین حوادثی را به حداقل برسانید.

 • عمق کانال ها

تکنسین‌ها بر اساس تعداد کابل‌ها عمق کانال‌ها را در نظر می‌گیرند. آنها طول کانال‌ها را تا ۳۰ سانتی‌متر و عرض آنها را بین ۳۰ سانتی‌متر تا یک متر در نظر می‌گیرند. شاید فکر کنید که کانال‌هایی با عرض بیشتر، گزینه بهتری برای جایگذاری سیم‌ها هستند، اما این کانال‌ها امکان تاخوردگی سیم را بیشتر می‌کنند؛ بنابراین باید عرض کانال را کاملاً متناسب با تعداد و نوع سیم در نظر بگیرید.

تکنسین‌ها برای مناطق شهری کانال‌هایی با عمق ۶۰ سانتی‌متر حفر می‌کنند. آنها سیم‌ها را با فاصله‌ای مشخص نسبت به یکدیگر (حداقل ۵ سانتی‌متر) قرار می‌دهند.

در حین جایگذاری سیم‌ها داخل کانال باید به میزان ولتاژ هر سیم توجه داشته باشید. شما باید سیم‌هایی با فشار متوسط را در عمق‌هایی پایین قرار دهید، سپس روی آنها شن و ماسه بریزید و سپس سیم‌های فشار ضعیف را داخل کانال بگذارید.

کف و دیواره‌های کانال‌ها باید از جنس بتن باشد و فضای آن را شن و ماسه در بر بگیرد. شن و ماسه به‌دلیل ذرات هوای آزاد جلوی افزایش حرارت تجهیزات را می‌گیرند. شما باید در آخر روی سیم‌ها را آجر چینی کنید.

بررسی اصول کابل کشی زمینی

بررسی استانداردهای کابل کشی صنعتی

در محیط‌های صنعتی از سیم‌ها برای استفاده از جریان‌های مختلف الکتریسیته استفاده می‌شود. در کابل کشی صنعتی نیز باید به‌برخی نکته‌های مهم توجه داشته باشید که عبارت هستند از:

 • روش سیم کشی

برای سیم‌کشی‌های صنعتی از کانال‌های زمینی یا روش‌های مختلف می‌توان استفاده کرد.

 •  جدا کردن کانال ها

همانطور که در کانال‌های فلزی از جنس فولاد با استفاده از جداکننده‌ها کانال را به چندین بخش مختلف تقسیم می‌کنند، شما باید در کانال‌های دیگر از جداکننده‌ها استفاده کنید تا امکان انتقال تجهیزات فشار قوی و ضعیف ایجاد شود.

 • تعداد سیم های زیاد

در صورتی افزایش سیم‌های قابل‌استفاده در پروژه باید میزان جریان ورودی را کاهش دهید. همچنین در درجه‌های حرارت بالا جریان عبوری از سیم‌ها را نیز بالا ببرید. در زمان احتمال افزایش حرارت باید حتماً برای تجهیزات از روکش‌های مقاوم در برابر گرما استفاده کنید تا مطمئن شوید آسیبی به آنها و کانال نمی‌رسد.

بررسی استانداردهای کابل کشی روی دیوار

در کابل کشی روی دیوار نیز توجه به‌برخی نکته‌ها اهمیت زیادی دارد:

 • تعداد سیم های قابل دید

اگر در این‌روش سیم‌کشی به‌صورت روکار انجام می‌شود، نباید بیشتر از ۵ سیم استفاده کنید. افزایش تعداد این تجهیزات ظاهر نامناسبی روی دیوار به وجود می‌آورد.

 • جلوگیری از آویزان شدن تجهیزات

یکی از متداولترین مشکلات در این روش آویزان‌شدن تجهیزات از روی دیوار است که باید شرایطی را فراهم کنید که این مشکل به وجود نیاید. تکنسین‌ها برای رفع این مشکل از بست‌های مخصوص استفاده می‌کنند.

 • فاصله تجهیزات نسبت به یکدیگر

به فاصله هر کابل نسبت به کابل مجاور توجه کنید؛ فاصله این تجهیزات نسبت به یکدیگر می‌تواند بین ۳۰ تا ۸۰ سانتی‌متر باشد. تکنسین‌ها برای راحت‌شدن کار‌ها فاصله‌ها را نیم متر با سطح مقطع متوسط در نظر می‌گیرند.

اگر سطح مقطع متوسط بود، فاصله را تا ۳۰ سانتی‌متر می‌توان کاهش داد. اگر سیم‌ها ضخیم بودند، قابلیت افزایش فاصله تا ۸۰ سانتی‌متر وجود دارد.

مهمترین اصول کابل کشی، که همه باید از آنها آگاه باشند

اصول کابل کشی به‌قدری مهم هستند که همه برق‌کار‌ها و حتی مردم عادی باید از آنها مطلع باشند تا جلوی بروز خطرات و مشکلات متعدد را بگیرند. اگر این کار را به‌شیوه درستی انجام ندهید، بعد از مدت کوتاهی خسارت‌های جانی و مالی زیادی به بار می‌آید؛ برخی از این خسارت‌ها جبران‌ناپذیر هستند و تا همیشه دامن‌گیر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *