ریسه برنامه پذیر یا هوشمند چیست

فهرست

ریسه برنامه پذیر یا هوشمند چیست

فهرست

ریسه برنامه پذیر یا هوشمند چیست + کاربرد ریسه هوشمند

با پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های مختلف و سرعت بالای دنیای دیجیتال امروزی، صنعت لوازم الکتریکی نیز پیشرفت و توسعه قابل‌توجهی داشته است. تجهیزات روشنایی به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های لوازم الکتریکی بسیار پیشرفته شده به‌گونه‌ای که روش‌های نوین نورپردازی علاوه بر نقش تزئینی و زیباسازی محیط می‌توانند تأثیرات هوشمندانه متعددی به محیط بدهند. ریسه‌های هوشمند از جمله لوازم روشنایی و نورپردازی هستند که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و در بسیاری از پروژه‌های غیر صنعتی، نیمه‌صنعتی و صنعتی به کار می‌روند. در ادامه مطلب به بررسی و معرفی ریسه هوشمند، کاربردها، نحوه کنترل و مزایای آن پرداخته خواهد شد.

ریسه هوشمند چیست؟

ریسه‌ های هوشمند یا برنامه پذیر در حقیقت نوعی ریسه LED هستند که دارای قابلیت تغییر رنگ، جلوه‌های پویا، کنترل بی‌سیم و … می‌باشند. این ریسه‌ها توسط یک کنترلر یا میکروکنترلر قابل‌برنامه‌ریزی و کنترل بوده و می‌توانند الگوهای طرحی و رنگی و افکت‌های مختلفی ایجاد نمایند. مهم‌ترین جذابیت این ریسه‌ها قابلیت برنامه‌ریزی دقیق آن‌ها است و فرد می‌تواند الگوهای نورپردازی و افکت‌های مختلفی برای آن تعریف کند و آن‌ها را سفارشی‌سازی نماید.

ریسه هوشمند چیست؟

نحوه کنترل ریسه هوشمند

به صورت کلی تجهیزات پیشرفته‌ ای همچون ریسه هوشمند، کابل سه رشته و … می‌تواند انجام بسیاری از ایده‌ها را برای افراد تسهیل کند. ریسه‌ های هوشمند برنامه پذیر ابزارهایی هستند که می‌توان با یک کنترلر یا میکروکنترلر آن‌ها را به صورت مستقیم اداره کرد. در اصل می‌توان با استفاده از یک کنترلر تغییرات مورد نظر را در نوردهی، رنگ، الگوهای نوری روی ریسه، افکت‌ها و … اعمال کرد. کنترلرهای به کار رفته در این تجهیزات از فناوری‌های ارتباطی مختلفی همچون بلوتوث، وایفای و ریموت استفاده می‌کنند. این فناوری‌ها به کاربر اجازه می‌دهد که به شکل مستقیم و از فواصل مشخص، تغییرات مورد نظر را در ریسه‌ها اعمال کنند. همچنین بسیاری از ریسه‌های هوشمند امکان کنترل فیزیکی دارند و تعدادی از آن‌ها نیز قابلیت اتصال به اپلیکیشن های موبایل را دارند. در حقیقت با استفاده دو روش کنترل فیزیکی و از راه دور از طریق اپلیکیشن، می‌توان به طور دقیق و انعطاف‌پذیر تنظیمات نورپردازی را در ریسه‌ها مدیریت کرد.

مهم‌ترین مزایای استفاده از ریسه هوشمند

به صورت کلی استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته‌ای همچون کابل تخت و ریسه‌های هوشمند و … در مقایسه با تجهیزات سنتی و قدیمی می‌تواند مزیت‌های متعددی داشته باشد. از جمله مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از ریسه‌های برنامه پذیر و اسمارت می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • این ریسه به واسطه داشتن لامپ های LED مصرف انرژی بسیار کمی دارند و در مقایسه با لامپ‌های فلورسنت یا هالوژن بسیار به‌صرفه‌تر می‌باشند
 • ریسه‌های هوشمند می‌توانند کارایی بسیار زیادی داشته باشند چرا که انرژی مصرفی در آن‌ها به گرما تبدیل نمی‌شود و برخلاف لامپ‌های قدیمی مصرف انرژی پایینی خواهند داشت
 •  ریسه‌های برنامه‌پذیر و اسمار قابلیت تنظیم توان (درصد روشنایی) دارند و افراد می‌توانند متناسب با فضا و سلیقه خود نوردهی، مصرف انرژی و بهره‌وری آن را تغییر بدهند
 • کنترل هوشمند این ریسه‌ها از دیگر مزیت‌های آن‌ها است که قابلیت تنظیم الگوها، رنگ‌ها، افکت‌ها، خاموش و روشن کردن و … را به کاربران می‌دهد
 • این ریسه به واسطه برخورداری از چراغ‌های led طول عمر بیشتری دارند و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری خواهند داشت.
 • این ریسه‌ها می‌توانند زیبایی و جذابیت دو چندانی به محیط بدهند چرا که از نظر الگو، رنگبندی و افکت‌های نوری تنوع بالایی دارند.
 • نصب و استفاده از این ریسه‌ها بسیار ساده است و قابلیت های مختلفی همچون تغییر رنگ، اجرای الگوهای نوری مختلف، تنظیمات روشنایی و حتی هماهنگی با موسیقی یا تأثیرات صوتی و … را دارند.
 • می‌توان از آن‌ها در محیط‌های مختلف استفاده کرد

مهم‌ترین کاربردهای ریسه هوشمند

ریسه‌های اسمارت و برنامه پذیر به واسطه ویژگی‌ها و مزیت‌های متعددی که دارند می‌توانند استفاده‌ها و کاربردهای متعددی در زمینه‌های مختلف داشته باشند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • از این ریسه‌های برنامه پذیر می‌توان برای نورپردازی رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها و حتی فروشگاه‌ها استفاده کرد.
 • این ریسه‌ها را می‌توان برای نورپردازی سالن‌های هنری، سالن‌های سینما و تئاتر، سالن‌های سمینار، اتاق‌های کنفرانس و فضاهای هنری به کار برد
 • ریسه‌های برنامه‌پذیر به دلیل مقاومت بالا در برابر شرایط جوی می‌توانند برای نورپردازی و دیزاین فضاهای خارجی مانند حیاط‌ها، باغ‌ها و تراس‌ها و … کاربرد داشته باشند
 • این ریسه‌ها به واسطه قابلیت کنترل و برنامه پذیری می‌توانند در عرصه خودروسازی و برای دیزاین و تزئین نورپردازی‌های ماشین به کار بروند
 • این ریسه‌ها می‌توانند کاربردهای هنری و خلاقانه داشته باشند و در صنایع مختلفی همچون چوب، رزین و … کاربردهای متعددی داشته باشند.

مهم‌ترین کاربردهای ریسه هوشمند

منبع انرژی مورد نیاز ریسه هوشمند

ریسه‌های برنامه پذیر و اسمارت متناسب با فناوری و تکنولوژی‌هایی که دارند می‌توانند از منابع انرژی مختلفی برای تغذیه استفاده کنند. ریسه‌های هوشمند رایج که از چراغ‌های LED به عنوان منبع نوری استفاده می‌کنند اغلب به ولتاژ DC (جریان مستقیم) نیاز دارند. این نوع ریسه‌ها معمولاً بر روی ولتاژ DC با ولتاژ‌های معین (مثل ۵V یا ۱۲V) کار می‌کنند. تعدادی از ریسه‌های اسمارت نیز از نوعی مبدل (converter) داخلی برای تبدیل ولتاژ AC (جریان متناوب) از شبکه برق به ولتاژ DC برای تغذیه چراغ‌ها استفاده می‌کنند و توسط آداپتورهای مخصوص به برق متناوب وصل می‌شوند و نیازی به جعبه تبدیل از AC به DC ندارند. تعدادی از ریسه‌های برنامه‌پذیر نیز که از طیف گسترده‌ای از افکت‌ها و رنگ‌ها برخوردارند، نیاز به تغذیه از ولتاژ DC با ویژگی‌های خاص دارند و از یک آداپتور خارجی یا یک تغذیه DC استفاده می‌کنند.

قیمت ریسه هوشمند

ریسه‌های هوشمند می‌توانند تنوع زیادی از نظر نوع لامپ، فناوری و تکنولوژی‌ها، نحوه کنترل و … داشته باشند و قیمت آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. قیمت این ریسه‌ها می‌تواند با توجه به تنظیمات و قابلیت های کنترلی، رنگبندی، افکت‌های رنگی، منبع تغذیه، میزان مصرف انرژی، نوع برنامه‌ها و … متفاوت باشد.

ریسه هوشمند یا برنامه پذیر نوعی ریسه LED است که دارای قابلیت تغییر رنگ، جلوه‌های پویا، تغییر افکت و … بوده و قابلیت کنترل از طریق کنترلر یا میکروکنترلر را دارد. این ریسه‌ها می‌توانند کاربردهای متعددی در ساختمان‌سازی، رستوران، تئاتر، سالن‌های اجتماع، خودروسازی و … داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *