گرانول سیم و کابل

فهرست

گرانول سیم و کابل

فهرست

گرانول سیم و کابل چیست؟

گرانول از جمله اصلی‌ترین مواد اولیه در ساخت سیم و کابل است که بعد از تولید آن کمک زیادی به پیشرفت صنعت برق شد. گرانول‌ ها مواد اولیه‌ای هستند که به کمک سیم‌ها می‌آیند تا از انتقال جریان برق به بیرون جلوگیری شود. هم‌اکنون بسیاری از تولیدی‌های کابل ارت و … از این ماده اولیه در ساخت محصولات خود استفاده می‌کنند.

در صورتی که از گرانول در ساخت کابل‌ها استفاده نشود، این محصولات خاصیت عایق خوبی نخواهند داشت، به‌همین دلیل به راحتی جریان برق را به بیرون انتقال می‌دهند. این مسأله خطرات استفاده از سیم‌ها را افزایش می‌دهد و موجب برق‌گرفتگی‌تان خواهد شد.

تمام تولیدکننده‌ها باید با گرانول‌ها به‌عنوان روکش‌های کابل‌های برق آشنا شوند و از آنها در زمان تولید استفاده کنند. با استفاده از این مواد می‌توانید مجاری انتقال الکتریسیته را به خوبی پوشش دهید، بنابراین دلیلی برای برق‌گرفتگی و خطرات ناشی از آن باقی نمی‌ماند.

آشنایی با گرانول سیم و کابل

تولیدکننده‌های سیم برق طی فرآیندی پلیمر‌ها را به دانه‌های کوچکی تبدیل می‌کنند که به آنها گرانول می‌گویند. با استفاده از گرانول‌ها فرآیند ساخت قطعات پلیمری بسیار ساده‌تر می‌شود. این مواد به خوبی در برابر الکتریسیته مقاومت خود را حفظ کرده و نقش عایق مناسبی را بازی می‌کنند. زمانی که سطح سیم‌های فلزی با استفاده از این مواد پوشیده می‌شود، اطمینان پیدا خواهید کرد که سیم‌ها به خوبی عایق‌بندی شده‌اند.

در ساخت گرانول‌ها از پلیمر‌های مختلفی استفاده می‌شود که هر کدام از آنها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. برخی ویژگی‌ها در تمام مدل‌های این مواد برابر هستند که از جمله آنها می‌توان به انعطاف‌پذیری بالا، مقاومت مناسب در برابر جریان الکتریسیته و … اشاره کرد. این محصولات از وزن بسیار کمی نیز برخوردار بوده و به‌همین دلیل در حین کابل‌کشی ساختمان هیچ مشکلی بابت سنگینی کابل‌ها برایتان به وجود نمی‌آورند.

مواد اولیه گرانول سیم و کابل چه هستند؟

در تهیه گرانول سیم و کابل از مواد اولیه مختلفی استفاده می‌شود که عبارت هستند از:

گرانول سیم و کابل چیست؟

  • روکش کابل PVC

PVC از جمله پرکاربردترین موادی است که از آن در صنعت برق استفاده می‌کنند. این ماده با ترکیب رزین‌های PVC می‌تواند به شما در تهیه گرانول‌ها کمک کند. شما می‌توانید از گرانول‌های دارای PVC در صنایعی با فشار‌های مختلف بدون هیچ مشکلی استفاده کنید. این محصولات به خوبی می‌توانند در برابر فشار‌های قوی از خود مقاومت نشان دهند و دچار هیچ مشکلی نشوند. این روکش‌ها وزن مغزی کابل را نیز به خوبی تحمل کرده و مقاومت بالایی در برابر بخش فلزی سیم‌ها نیز دارند.

  • روکش کابل XLPE

در این گرانول از ماده‌ای به نام پلی‌اتیلن استفاده می‌شود که خاصیت عایق‌پذیری بالایی دارد. این محصول در شبکه‌هایی با فشار برق متوسط تا بالا به کار می‌آید و مقاومت بالایی در برابر تغییرات دمایی دارد. از استحکام بسیار خوبی این ماده در برابر مواد شیمیایی نیز نمی‌توان چشم‌پوشی کرد که موجب شده بتوانید از آن حتی در شرایط خاص نیز استفاده کنید. این گرانول‌ها با تمام ویژگی‌های مثبت انعطاف‌پذیری کمی دارند، به‌همین دلیل نمی‌توانید از آنها در سیم‌های باریک استفاده کنید.

  • روکش کابل پلاستیکی

روکش‌های کابل پلاستیکی به‌دلیل مقاومت بالا در حین جریان برق بین صنعتگران بسیار محبوب هستند و توانسته‌اند تبدیل به انتخاب اول آنها شوند. این روکش‌ها استحکام خوبی نیز از خود در برابر گرما نشان می‌دهند، به‌همین دلیل تا مدت‌ها دوام خود را حفظ خواهند کرد. به‌دلیل ویژگی‌های مثبت این محصول زمینه استفاده از آن در محیط‌های با دمای بالا مانند کوره‌ها به وجود آمده است.

از جمله ویژگی‌های خیلی خوب روکش‌های کابل پلاستیکی می‌توان به انعطاف‌پذیری بالا و نرمی مناسب اشاره کرد که موجب می‌شود تمام قسمت‌های سیم‌هایتان به خوبی پوشانده شوند.

  • روکش کابل TPR

این محصول دارای خاصیت الاستومری است و از ترکیب پلیمر‌هایی مانند لاستیک و پلاستیک آن را تولید می‌کنند. این روکش‌ها به خوبی می‌توانند سیم‌ها را پوشش داده و در برابر گرما نیز از خود مقاومت نشان دهند.

پرکاربردترین گرانول سیم کدام است؟

از گرانول‌های PVC به‌صورت گسترده‌ای در ساخت روکش‌های سیم‌های برق استفاده می‌شود. این محصولات قیمت بسیار مقطوعی دارند و به‌دلیل ویژگی‌های مطلوب توانسته‌اند محبوبیت بیشتری بین صنعتگران به دست بیاورند. در صورتی که این ماده را با افزودنی‌های دیگری ترکیب کنید، خواص آن افزایش پیدا کرده و در نهایت برای استفاده در زمینه‌های بیشتری به کارتان خواهد آمد.

شما می‌توانید با استفاده از این محصول تا ۶۱ رشته سیم را به خوبی پوشش دهید، چون استحکام کششی خیلی خوبی از خود نشان می‌دهد. این نکته را نیز نباید از قلم انداخت که سیم‌هایی که با این گرانول ساخته می‌شوند، نصب راحتی دارند و در حین فرآیند انجام این کار به هیچ عنوان دردسری برایتان به وجود نخواهند آورد.

این گرانول‌ها می‌توانند به خوبی تا ۱۴ کیلووات را تحمل کنند و دچار هیچ مشکلی نشوند. همچنین به‌دلیل اینکه به خوبی در برابر فشار‌های برق از خود مقاومت نشان می‌دهند، تا مدتی طولانی قابل‌استفاده خواهند بود.

شما می‌توانید از گرانول‌های PVC در زمینه‌های مختلفی از جمله خودرو، منزل، چراغ معدن، فرودگاه و … استفاده کنید.

افزودنی های گرانول PVC چه هستند؟

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که پرکاربردترین گرانول‌ها که همان PVC‌ها هستند، در آن از چه افزودنی‌هایی استفاده می‌کنند؟

  • اکسید ATO: این ماده خاصیت ضدآتش دارد و به‌همین دلیل مقاومت سیم‌ها را در برابر حرارت و آتش‌سوزی بالا می‌برد.
  • جاذب UV: برای اینکه از هوازدگی کابل‌های بیرونی در برابر اشعه‌های مضر خورشید مراقبت کنید، امکان استفاده از جاذب‌های UV را دارید.
  • کربن سیاه: در صورتی که این ماده را با گرانول تیره‌رنگ ترکیب کنید، به خوبی در برابر نور مقاومت خود را حفظ می‌کند. در زمان استفاده از گرانول‌های رنگی و روشن پیشنهاد ما استفاده از جاذب‌های UV است.
  • بیوسید: به‌منظور جلوگیری از تخریب بر اثر قارچ یا میکروارگانیسم‌ها پیشنهاد می‌دهیم که از بیوسید‌ها استفاده کنید.

علاوه‌بر مواردی که مطرح کردیم، مواد دیگری مثل رنگ‌دانه‌ها، روان‌کننده‌ها و … نیز جزء افزودنی‌های گرانول PVC به‌شمار می‌آیند که به شما در افزایش کیفیت این ماده کمک زیادی خواهند کرد.

کابل سازان، عرضه‌کننده کابل هایی با گرانول مستحکم

مجموعه کابل سازان در زمینه عرضه انواع کابل‌های مقاومت با گرانول‌های مستحکم فعالیت دارد. این مجموعه از گرانول‌هایی با افزودنی‌های خاص استفاده می‌کند که همین مسأله باعث می‌شود مقاومت سیم‌ها به‌واسطه عایق خیلی خوبشان بالا برود و امکان استفاده از آنها را در هر صنعتی داشته باشید.

کارشناس‌های مجموعه کابل سازان آماده هستند تا به‌هر گونه سؤال شما درباره گرانول سیم و کابل پاسخ دهند، بنابراین اگر سؤالی دارید، همین حالا با کارشناس‌های این مجموعه تماس بگیرید. کارشناس‌ها با تکیه بر دانش تخصصی و مهارت خود به تمام سؤال‌هایتان با صبر و حوصله پاسخ خواهند داد.

گرانول سیم و کابل، ماده‌ای مهم در ساخت عایق سیم ها

گرانول سیم و کابل ماده‌ای مهم در ساخت عایق سیم‌ها است که مقاومت آنها را در برابر عبور جریان الکتریسیته افزایش می‌دهد و کیفیت لازم را در این محصولات به وجود می‌آورد. این گرانول‌ها می‌توانند جلوی خطرات زیادی را نیز بگیرند، به‌همین دلیل وجود آنها در انواع سیم‌ها این روز‌ها جزء الزاماتی است که تمام تولیدکننده‌ها باید به آن دقت داشته باشند. گرانول با کیفیت، دوام و ماندگاری پروژه‌تان را افزایش می‌دهد و کیفیت مطلوب آن را حفظ می‌کند، بنابراین حتماً به این ماده در حین خرید سیم توجه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *